C / C++ Programlama Eğitimi

Neden C / C++?
C ve türevi C++ için artık silinip gidecek düşüncesi hakimdi, ancak bu düşüncenin bırakın doğru çıkmasını, C / C++ birlikte şu an da en popüler diller arasında ikinci sıraya yerleşmiş durumda. Paralel şekilde iş ilanları da arttı. Piyasada C / C++ bilen eleman sayısı ihtiyacın altında kaldığı için sürekli bir talep de var.
C / C++ ne oldu da böyle bir yükselişe geçti sorusunun cevabı öncelikle yaygınlaşan IoT/Endüstri 4.0 ve oyun programlarının ihtiyaçlarının diğer diller tarafından karşılanamamasında yatıyor. Daha yaygın olması beklenen, hatta bir zamanlar birinci olan diller, C / C++ ailesinin yüksek çalışma zamanı (runtime) performansına yaklaşamadıkları gibi, diğer popüler dillerin çalışmak için bir işletim sistemine ihtiyaç göstermeleridir. C / C++ ailesi, çalışmak için işletim sistemine ihtiyaç göstermez. Diğer yandan, aklımıza gelecek bir çok işletim sistemi ve programlama dili,C / C++ ortamında yazılmıştır. Bir zamanlar “king of the hill” olarak kabul edilen java’nın çalışma zamanı kütüphaneleri (runtime libraries) C / C++’de yazılmıştır. 128 kb hafızası olan bir IoT cihazı üzerinde işletim sistemi çalıştırmak mümkün olmadığı için, yazılım geliştirme seçenekleri Machine Code, Assembler ve C / C++ olarak karşımıza çıkar. İlk iki dil, cihazdan cihaza ciddi farklılık gösterdiği için, geçerli seçenek C / C++ kalır.
C/CPP ile ne yapabiliriz? bilişim ve endüstri dünyasında her şeyi C / C++ ile yapabiliriz. VR ile sanal bir dünya yaratabileceğimiz gibi, Raspberry ile görüntü işleme yapabiliriz, mobil bir oyunun yüksek performans isteyen backend sunucu yazılımlarını yazabiliriz. Giyilebilir mobil cihazın üzerinde çalışması gereken programları yazabiliriz. Liste uzayıp gidecektir.
Bu kursu, C / C++’deki eleman açığını ve projelere liderlik edecek kişilerin kod okuyabilmesini geliştirmek için tasarladık.
Kurs sonunda, katılımcının temel programlama bilgisi edinmesi, C / C++ ‘da küçük projeler yazabilmesi amaçlanmaktadır. Kullanıcı aldığı temel bilgi ile, daha ileri seviye kurslara katılabileceği gibi, yazılı kaynakları daha iyi kullanarak kendi kendine de gelişim sağlayacak alt yapıyı kazanacaktır. C / C++ temeli alındıktan sonra diğer diller, Java ve C# gibi konusunda da katılımcı kolay adapte olacaktır. 17 Bölüm, her bölüm yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Günde 4 bölüm olarak düşünürsek, 4-5 gün süren bir eğitimdir.

Devamını oku...