Pandemi Sonrası Eğitim Uygulamaları

Pandemi tüm dünyada iş hayatında iş yapış şekillerini değiştirdi. Bir çok şirketin uzaktan çalışmaya başlaması, alışverişlerin online olarak yapılması, toplantıların internet üzerinden yapılması gibi uygulamalar çoğu yönetici için artık yeni iş yapış şekli olarak benimsenmeye başladı. Daha ufak ofisler, sadece toplantı odaları veya sanal ofis ortamları sayesinde yol-yemek-konaklama-ofis kirası-ofis masrafları gibi giderler minimuma indirildi. Çalışanların  yolda geçen zamanları ve esnek çalışma saatleri uygulamaları çalışan verimliliğini azami düzeye çıkardı. Yiyecek sektörü bile daha önce uygulamadığı gel al- paket servis gibi yeni olanakları kullanmaya alıştılar. Bu alışkanlık tüketicilerin de çoğunun alışveriş şekillerini yönlendirmeye başladı. Bu alanda mevcut markalar ve müşterisi olan kurumlar daha avantajlı konuma geçti. Yeni şirket veya ürünlerin dijital ortamda tanıtım yapması, bilinirliklerini arttırması şart oldu. Sanal dükkan açmak ve müşteri davet etmek maalesef şimdi daha zor. Müşteri deneyimlerini öne çıkaracak, koşulsuz iade gibi uygulamaları gündeme almak gerekecek. Ya da bilinen online pazaryerlerinin tedarikçisi olmak ve puanlama sistemlerini iyi takip etmek zorundalar. 

Bu dönemde yeni yöneticilere de yeni davranış biçimleri ve yeni yetkinlikler gerekiyor. Örneğin uzaktan yönetimin bazı kurallarını öğrenmeleri gerekiyor. Uzaktan çalışanların yeni iş disiplini ve iş yapış kuralları olması gerekirken, yöneticilerin sorumlulukları, doğru delegasyonla bu ekiplerine vermesi gerekiyor. Uzaktan ekran başında çalışmak çağrı merkezlerinin uzun yıllardır yaptıkları bir iş ortamı olmasına karşılık, yüz yüze ve müşteri karşısında çalışanlar bu iş disiplinine sahip değiller. Bu aşamada yöneticilere çok iş düşüyor, performans kriterlerine ve iş hedeflerine yeni ölçümleme metodları getirmeleri gerekiyor. Pandemi döneminde bazı kurumlar eğitime online devam ettiler ve yeni online yüz yüze eğitim platformları sayesinde ve yeni eğitim teknikleri ile bazı eğitim firmaları ve eğitim danışmanları,  yüz yüze eğitimden daha fazla verimli uygulamalar yaptılar. Pandemi belası bittikten sonra da bu başarılı eğitim uygulamalarının devam etmesi bekleniyor. 

Cargill-Turyağ İş ortakları Uzaktan Sınıf Satış Eğitimleri

Kasım Ayında başlayan Eğitim Maratonu, Ocak ortasında sona erdi. 9 Farklı sınıf eğitimerinde yaklaşık 130 kişi uzaktan sınıf eğitimlerine katıldı.

Eğitim öncesi gönderilen çalışma kitapları ile eğitime katılan katılımcılar eğitim sırasında grup çalışmaları, beyaz tahta ve chat uygulamaları ile kişililik envanter testlerini yaparak interaktif bir şekilde eğitimleri tamamladılar.

İki eğitim arasında kendilerine verilen ev ödevlerini de başarıyla tamamlayan katılımcılar bildikleri ama uygulamadıkları şeylerin, ve yeni öğrendikleri tekniklerin onlara çok faydalı olacağını söylediler.

Yüksek Kazançlı Satış Uzmanı Olmak

Satış Mesleğini çok yüksek kazançlı zor bir iş haline getirebilir, ya da çok düşük kazançlı kolay bir işe dönüştürebilirsiniz. Tom Hopkins'e göre en önemli konu sahip olduğunuz bilgi birikiminiz ve içinizdeki isteğin sizin harika bir satıcı olmanızı sağlayacak özellikler olmasıdır. Bu özellikleri kendinize zaman ayırarak, yatırım yaparak ve çaba harcayarak güçlendirebilirsiniz. Öncelikle isteğinizi güçlendirecek bu işin avantajlarını anlatalım.

1.İfade Özgürlüğü: Müşterinize, ürün veya çözümlerinize uygun olduğu sürece istediğinizi yapabilir ve kendiniz olabilirsiniz. Başka hiç bir işte bu olanak yoktur.

2.İstediğiniz kadar başarılı olma olanağı: Sizin dışınızda hiç kimse bu potansiyelinizi sınırlayamaz.

3.Günlük mücadele: Her gün yeni bir maceradır.

4.Çok az bir yatırımla çok kazanma olanağı.

5.Farklı insanlar ve ortamlarda iş yapmanın eğlenceli olması, bir montaj hattını veya muhasebe ortamını düşünün, onlardan ne kadar farklı.

6.Kişisel tatmin: Birine sizin ürün veya çözümünüze sahip olması için karar vermesinde yardımcı olmak heyecan verici bir iştir.

Satış eğitimlerinde neyi ne zaman nasıl söylemeniz gerektiğini öğrenmeniz gerekir. Başarmak için izlemeniz gereken yol başkaları tarafından denenmiş ve sizin kullanımınıza sunulmuşsa başarısızlık ihtimali ortadan kalkacaktır.

Eğitimlerinizi Bir Tık Öteye Etkileşimli Videolarla Taşıyın

Videoların öğrenim amaçlı kullanımı iyice yerleşmiştir, ancak dikkat etmeniz ve benimsemeniz gereken trend interaktif videodur. 
Videoların öğrenim için popüler bir seçim olmaya devam ettiği iyi bilinmektedir. Video tabanlı öğrenmeye yatırımın neden mantıklı olduğunu yeniden doğrulayan aşağıdaki istatistiklere bir göz atın.

Günlük 22 milyar video görüntülemesi var: Snapchat (10 milyar), Facebook (8 milyar) ve YouTube (4 milyar).
2018'in sonunda, büyük kuruluşlardaki çalışanların% 75'i çeşitli video türleriyle günde üç defadan fazla etkileşimde bulunacak (Gartner Research).
Üst düzey yöneticilerin% 59'u, aynı sayfada hem metin hem de videonun aynı sayfada bulunması halinde videoyu izlemeyi tercih ettiklerini (Dijital Bilgi Dünyası) kabul ediyor.
İzleyiciler, bir videoda izlediklerinde mesajın% 95'ini saklarken, metinde okurken% 10'dur (WireBuzz).
Video Tabanlı Öğrenme Stratejilerinin Daha Geniş Kullanımına Neden Olan Nedir?
Video tabanlı öğrenme, birkaç diğer eğilimin hızlanması nedeniyle daha geniş bir benimseniyor.

Mobil öğrenmenin daha fazla benimsenmesi
Birkaç yıl öncesine kadar, mobil öğrenmenin kullanımı - her zaman, her yerde erişim ve özellikle hareket halindeyken öğrenme sağlama - genel eğitim sunumunun "sahip olunması gereken" bir bileşen olarak görülüyordu. Bugün, çoğu kuruluş bunu "sahip olunması gereken" bir bileşen olarak görüyor. Geleneksel e-Öğrenmeden mobil eğitime geçiş de bir başka önemli değişikliğe uğruyor. Mobil öğrenme çözümleri artık öncelikle akıllı telefonlarda (mobil öncelikli eğitim çözümleri) kullanılmak üzere tasarlanıyor. Bir uzantı olarak, akıllı telefonlarda yaygın olarak kullanılan formatların çoğu da öğrenme stratejisinin bir parçasıdır. Öğrenmeye yönelik videolar ve öğrenmeye yönelik uygulamalar bu listenin başında yer alır.
Mikro öğrenmenin daha fazla benimsenmesi
Mikro öğrenmeye dayalı tekniklerin olgunlaşmasıyla, hem resmi yapılandırılmış eğitim hem de gayri resmi eğitim sunmak için kullanılmaktadırlar. Sosyal veya işbirliğine dayalı öğrenmeyi teşvik etmek için çok uygundurlar. Mikro öğrenme ve küçük boyutlu videolara yol açan videoların birleşiminde bir artış görüldü. Öğrenciler bu kısa videoları hareket halindeyken izlemeyi severler. Bu videolar, resmi eğitimi tamamlamak veya tamamlamak için ve aynı kolaylıkla iş yardımları veya Performans Destek Araçları olarak kullanılabilir.

Uzun videoları yapabilmek için interaktif içerik yerleştirmek gerekiyor. Video oynarken, çeşitli animasyonlar ile anlatılan içerik durdurulup, soru cevap veya eğlenceli görsellerle içeriğin dikkat çekmesi ve akılda kalması sağlanıyor. Hatta içerik anlaşılmadıysa, sorulan sorunun cevabının olduğu kısma video geri dönerek tekrar izletilebiliyor. Böylece aktarılma istenen mesajlar tam olarak iletilmiş oluyor. Anket, Quiz veya boşluk doldurma gibi etkileşimli uygulamalar videoları üzerine bir katman olarak ekleniyor. Hayaliniz ne kadar genişse videolar da o kadar etkili olabiliyor.

Örnek: İnteraktif video eğitim demomuzu denemek için tıklayınız

 

Pandemi ile hayatın, eğitime öğrettikleri

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) yayımladığı ‘COVID-19 Salgınında Eğitim 2020’ isimli raporda yer alan veriler krizin eğitim öğretim adına beklenmedik bir dizi olumlu sonuç ortaya çıkardığını gösteriyor. Uzaktan eğitimle kendi hızında öğrenme fırsatı yakalayan öğrencinin başarıyı deneyimlediğinde daha çok motive olduğuna dikkat çeken İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Derya Kavgaoğlu, “Öğrenci bağımsız araştırmayı keşfediyor. Dolayısıyla aslında daha önce düşünmediği öznel öğrenme stratejileri üzerinde kafa yoruyor” dedi. Ülkemizde OECD nin belirlediği 21.yüzyıl iş dünyasına gereken beceriler ile ilgili eğitimleri veren Danışmanlarımız da, uygulamalarda, yaratıcı uzaktan sınıf eğitim teknikleri geliştirerek, katılımcıların hem keyif almalarını hem de pratik yaparak öğrenmelerini sağlıyorlar.

Kural çok açık: Okunacak olanı gönder okusun, o belgelerde anlamadığını yüzyüze uzaktan sınıf eğitiminde sorsun. Geliştirilmesi gereken davranışı örneklerle uygulamaya başlasın. Aslında uzaktan yüzyüze eğitimde yepyeni yaratıcı öğretme teknikleri var,  uzaktan eğitim platformunun tüm olanaklarını azami kullanarak katılımcılar, interaktif bir ortamda eğitime katılıyor ve  hızlı bir şekilde öğreniyorlar.