Satış Mesleğini çok yüksek kazançlı zor bir iş haline getirebilir, ya da çok düşük kazançlı kolay bir işe dönüştürebilirsiniz. Tom Hopkins'e göre en önemli konu sahip olduğunuz bilgi birikiminiz ve içinizdeki isteğin sizin harika bir satıcı olmanızı sağlayacak özellikler olmasıdır. Bu özellikleri kendinize zaman ayırarak, yatırım yaparak ve çaba harcayarak güçlendirebilirsiniz. Öncelikle isteğinizi güçlendirecek bu işin avantajlarını anlatalım.

1.İfade Özgürlüğü: Müşterinize, ürün veya çözümlerinize uygun olduğu sürece istediğinizi yapabilir ve kendiniz olabilirsiniz. Başka hiç bir işte bu olanak yoktur.

2.İstediğiniz kadar başarılı olma olanağı: Sizin dışınızda hiç kimse bu potansiyelinizi sınırlayamaz.

3.Günlük mücadele: Her gün yeni bir maceradır.

4.Çok az bir yatırımla çok kazanma olanağı.

5.Farklı insanlar ve ortamlarda iş yapmanın eğlenceli olması, bir montaj hattını veya muhasebe ortamını düşünün, onlardan ne kadar farklı.

6.Kişisel tatmin: Birine sizin ürün veya çözümünüze sahip olması için karar vermesinde yardımcı olmak heyecan verici bir iştir.

Satış eğitimlerinde neyi ne zaman nasıl söylemeniz gerektiğini öğrenmeniz gerekir. Başarmak için izlemeniz gereken yol başkaları tarafından denenmiş ve sizin kullanımınıza sunulmuşsa başarısızlık ihtimali ortadan kalkacaktır.