Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim denince bir çok farklı eğitim şekli akla geliyor.  Webinar, Video Eğitim, Online Eğitim, Yüzyüze Sınıf eğitimi. Bunların hiçbiri tabii ki sınıf içinde yapılan belli sayıda katılımcının olduğu yüzyüze sınıf eğitiminin yerini tutmaz. Ancak günümüzde bu konuda kendini geliştiren eğitmenler öyle yaratıcı çözümler ile uzaktan yüzyüze sınıf eğitimi hazırlıyorlar ki; yüzyüze eğitimden daha etkili olabiliyor.

 

Uzaktan Yüzyüze Sınıf Eğitimi

Zoom gibi gelişmiş uzaktan toplantı sistemleri sayesinde bu uygulamayı kullanmayı iyi öğrenen eğitim danışmanları özellikler yetişkin eğitimlerinde harikalar yaratmaya başladılar. Örneğin Virtual Gurus uzaktan eğitimcilere 8 Püf Noktasından Bahsediyor. 

1.Isınma aktiviteleri planlayın: Katılımcılar uzaktan eğitime katıldıklarında akılları başka yerde, hatta çocuklarında veya aile fertlerinde olabilir. Onları oyuna dahil edebilmek önemli.

2.Eğitim senaryosunu onlara göre hazırlayın kendinize göre değil. Sizin çok konuşmanız onları öğrenmesini sağlamaz.

3.Konferans vermeye kalkmayın. Yazılı dökümanları eğitim öncesi gönderin okusunlar, okudukları şeyleri siz anlatmaya kalkmayın.

4.Katılımcıları neyin ateşlediğini düşünerek içerik ve oyunlar hazırlayın. Monoton konuşma ve ses tonlamaları yapmamaya dikkat edin.

5.Eğitim kolaylaştırıcı olarak katılımcıların öğrenmelerine odaklanın, asistan ya da prodüktörünüz ise çıkabilecek teknik sorunları çözmeye odaklanmalı.

6. Kullandığınız teknolojinin neler yapabileceğini ve sınırlarını iyi öğrenin ve pratik yapın. Böylece onları etkili kullanabilirsiniz.

7. Katılımı teşvik edin ve kimsenin dışarda kalmasına veya kendini unutulmuş hissetmesine izin vermeyin. Zorlamayın ama katılıma teşvik edin.

8. Eğitimi katılımcı ve heyecanlı hale getirecek planlar yapın. 

Bu önerileri uyguladıktan sonra Eğitim hedefelerini koyarken 3 ana prensibi unutmamak gerekir: Katılımcıların bilgilerini arttırmaya odaklanmalı, katılımcıların fiziksel olarak yapabileceklerini göster, ayarla, uygula, değiştir, Bu eğitimlerde hangi davranış, duygu ve değerler etkilenecek bunları planla.