Pandemi ile hayatın, eğitime öğrettikleri

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) yayımladığı ‘COVID-19 Salgınında Eğitim 2020’ isimli raporda yer alan veriler krizin eğitim öğretim adına beklenmedik bir dizi olumlu sonuç ortaya çıkardığını gösteriyor. Uzaktan eğitimle kendi hızında öğrenme fırsatı yakalayan öğrencinin başarıyı deneyimlediğinde daha çok motive olduğuna dikkat çeken İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Derya Kavgaoğlu, “Öğrenci bağımsız araştırmayı keşfediyor. Dolayısıyla aslında daha önce düşünmediği öznel öğrenme stratejileri üzerinde kafa yoruyor” dedi. Ülkemizde OECD nin belirlediği 21.yüzyıl iş dünyasına gereken beceriler ile ilgili eğitimleri veren Danışmanlarımız da, uygulamalarda, yaratıcı uzaktan sınıf eğitim teknikleri geliştirerek, katılımcıların hem keyif almalarını hem de pratik yaparak öğrenmelerini sağlıyorlar.

Kural çok açık: Okunacak olanı gönder okusun, o belgelerde anlamadığını yüzyüze uzaktan sınıf eğitiminde sorsun. Geliştirilmesi gereken davranışı örneklerle uygulamaya başlasın. Aslında uzaktan yüzyüze eğitimde yepyeni yaratıcı öğretme teknikleri var,  uzaktan eğitim platformunun tüm olanaklarını azami kullanarak katılımcılar, interaktif bir ortamda eğitime katılıyor ve  hızlı bir şekilde öğreniyorlar. 

 

Uzaktan Eğitim Yüz Yüze Eğitimin Yerini Tutar mı?

Uzaktan Eğitim

Uzaktan Eğitim denince bir çok farklı eğitim şekli akla geliyor.  Webinar, Video Eğitim, Online Eğitim, Yüzyüze Sınıf eğitimi. Bunların hiçbiri tabii ki sınıf içinde yapılan belli sayıda katılımcının olduğu yüzyüze sınıf eğitiminin yerini tutmaz. Ancak günümüzde bu konuda kendini geliştiren eğitmenler öyle yaratıcı çözümler ile uzaktan yüzyüze sınıf eğitimi hazırlıyorlar ki; yüzyüze eğitimden daha etkili olabiliyor.

Devamını oku...

Uzaktan Eğitim Kokpiti

Yüzyüze sınıf eğitimlerinde eğitmen sınıfa hakim olarak daha geniş bir zaman diliminde eğitim uygulamasını yaparken, uzaktan eğitimde zaman ve mekan sınırlaması olduğundan eğitmenin işi biraz daha zorlaşıyor. Öncelikle katılımcıların dikkatlerini dağıtmadan eğitime katılmalarını sağlamak için, aynı anda görüntüleri takip edip, chat ile yazışmaları izleyip, diğer taraftan sunumunu yönetmesi gerekiyor. Bu konuda profesyonel eğitimciler birer yardımcı ile online eğitimlere katılıyorlar. Bu yardımcılara prodüktör deniyor. Onların görevi, sunumu, anketleri, chatleri ve eğitime katılanları, el kaldıranları izlemek ve eğitimciye gerekirse cep telefonu mesajları ile uyarılarda bulunmak.

Devamını oku...