Videoların öğrenim amaçlı kullanımı iyice yerleşmiştir, ancak dikkat etmeniz ve benimsemeniz gereken trend interaktif videodur. 
Videoların öğrenim için popüler bir seçim olmaya devam ettiği iyi bilinmektedir. Video tabanlı öğrenmeye yatırımın neden mantıklı olduğunu yeniden doğrulayan aşağıdaki istatistiklere bir göz atın.

Günlük 22 milyar video görüntülemesi var: Snapchat (10 milyar), Facebook (8 milyar) ve YouTube (4 milyar).
2018'in sonunda, büyük kuruluşlardaki çalışanların% 75'i çeşitli video türleriyle günde üç defadan fazla etkileşimde bulunacak (Gartner Research).
Üst düzey yöneticilerin% 59'u, aynı sayfada hem metin hem de videonun aynı sayfada bulunması halinde videoyu izlemeyi tercih ettiklerini (Dijital Bilgi Dünyası) kabul ediyor.
İzleyiciler, bir videoda izlediklerinde mesajın% 95'ini saklarken, metinde okurken% 10'dur (WireBuzz).
Video Tabanlı Öğrenme Stratejilerinin Daha Geniş Kullanımına Neden Olan Nedir?
Video tabanlı öğrenme, birkaç diğer eğilimin hızlanması nedeniyle daha geniş bir benimseniyor.

Mobil öğrenmenin daha fazla benimsenmesi
Birkaç yıl öncesine kadar, mobil öğrenmenin kullanımı - her zaman, her yerde erişim ve özellikle hareket halindeyken öğrenme sağlama - genel eğitim sunumunun "sahip olunması gereken" bir bileşen olarak görülüyordu. Bugün, çoğu kuruluş bunu "sahip olunması gereken" bir bileşen olarak görüyor. Geleneksel e-Öğrenmeden mobil eğitime geçiş de bir başka önemli değişikliğe uğruyor. Mobil öğrenme çözümleri artık öncelikle akıllı telefonlarda (mobil öncelikli eğitim çözümleri) kullanılmak üzere tasarlanıyor. Bir uzantı olarak, akıllı telefonlarda yaygın olarak kullanılan formatların çoğu da öğrenme stratejisinin bir parçasıdır. Öğrenmeye yönelik videolar ve öğrenmeye yönelik uygulamalar bu listenin başında yer alır.
Mikro öğrenmenin daha fazla benimsenmesi
Mikro öğrenmeye dayalı tekniklerin olgunlaşmasıyla, hem resmi yapılandırılmış eğitim hem de gayri resmi eğitim sunmak için kullanılmaktadırlar. Sosyal veya işbirliğine dayalı öğrenmeyi teşvik etmek için çok uygundurlar. Mikro öğrenme ve küçük boyutlu videolara yol açan videoların birleşiminde bir artış görüldü. Öğrenciler bu kısa videoları hareket halindeyken izlemeyi severler. Bu videolar, resmi eğitimi tamamlamak veya tamamlamak için ve aynı kolaylıkla iş yardımları veya Performans Destek Araçları olarak kullanılabilir.

Uzun videoları yapabilmek için interaktif içerik yerleştirmek gerekiyor. Video oynarken, çeşitli animasyonlar ile anlatılan içerik durdurulup, soru cevap veya eğlenceli görsellerle içeriğin dikkat çekmesi ve akılda kalması sağlanıyor. Hatta içerik anlaşılmadıysa, sorulan sorunun cevabının olduğu kısma video geri dönerek tekrar izletilebiliyor. Böylece aktarılma istenen mesajlar tam olarak iletilmiş oluyor. Anket, Quiz veya boşluk doldurma gibi etkileşimli uygulamalar videoları üzerine bir katman olarak ekleniyor. Hayaliniz ne kadar genişse videolar da o kadar etkili olabiliyor.

Örnek: İnteraktif video eğitim demomuzu denemek için tıklayınız